OZNAM  Vážení zákazníci. Skladové zásoby sa nám veľmi rýchlo míňajú a už čoskoro budú najobľúbenejšie produkty a balíčky vypredané.
Ak máte o produkty záujem, nečakajte s rozhodnutím príliš dlho.


15 zaujímavostí o Indii

Uverejnené : 2017-09-05 15:38:54
Kategória : Zaujímavosti

 chillizóna   zaujímavosť  


cesta logo

India 

Hlavné mesto:

Naí Dillí


Prezident:

Ram Nath Kovind


Predseda vlády:

Narendra Modi


Populácia:

1,324 miliardy ĺudí


Mena:

Indická rupia


1. India je druhou najväčšou anglicky hovoriacou krajinou na svete


India je hneď po USA druhou, počtom obyvateľov najväčšou krajinou, kde sa hovorí po anglicky. Ak hovoríte po anglicky aj Vy, mali by ste sa tu dorozumieť až so 125 miliónmi obyvateľov. A je samozrejmé očakávanie, že toto číslo bude ešte rásť.

2. Šampón objavili v Indii


Samozrejme nehovoríme o bežnej tube v obchodoch, ale o metóde využitia bylín na výrobu šampónu. Avšak samotné slovo šampón pochádza z slova "champu", či znamená masáž.

3. V Indii je najviac vegetariánov na svete


Z náboženských alebo osobných dôvodov, je v Indii 20-40% obyvateľov jednotlivých regiónov vegetariánov. To z nej robí krajinu s najväčším počtom vegetariánov na svete.

4. Prvá indická raketa bola transportovaná na bicykli


Prvá indická raketa bola veľmi malá a ľahká, preto mohla byť na odpaľovaciu rampu premiestnená aj na bicykli. 

 

5. Najväčší celosvetový producent mlieka na svete


India je vďaka svojej veľkej populácii a stravovacím návykom najväčším producent mlieka na svete. V rokoch 2015-2016 sa v Indii vyprodukovalo viac ako 155 mil. ton mlieka.

6. Ľudská kalkulačka


Shakuntla Devi dostala toto pomenovanie po tom ako vypočítala výsledok násobku týchto dvoch 13 miestnych čísel: 7,686,369,774,870 × 2,465,099,745,779. Správny výsledok vypočítala už za neuveriteľných 28 sekúnd. 

7. Prvýkrát objavili diamanty v Indii


Diamanty sa prvýkrát objavili práve v Indii v oblasti Guntur and Krishna blízko ústia rieky Krishna. Až dokým sa v 18 storočí nenašli diamanty v Brazílii, bola India ich najväčším svetovým producentom.

8. Indické vesmírne laboratórium objavilo vodu na mesiaci

V septembri 2009, prvýkrát v histórii indická stanica ISRO Chandrayaan-1 vďaka použitiu technológie Moon Mineralogy Mapper, zaznamenala na mesiaci vodu.

9. Plávajúca pošta


India má vďaka 1,555,015 poštám najväčšiu sieť pôšt na svete. Jedna pošta je určená priemerne pre 7,175 ľudí. Jedna pošta sa však od ostatných dosť odlišuje. V auguste, v roku 2011 bola v meste Srinagar otvorená pošta priamo na jazere Dal Lake. 

 

10. Najvyššie položené kriketové ihrisko


Chail Cricket Ground je kriketová základňa nachádzajúca sa v Chail, Himachal Pradesh. Bola založená v roku 1893 a nachádza sa vo výške 2444 metrov nad morom, vďaka čomu je najvyššie položené kriketové ihrisko na svete. Ihrisko je obklopené lesíkom a používa sa ako školské ihrisko v Chailskej vojenskej škole.

11. V Indii nájdete slonie kúpele


Slony dostanú kúpele, masáže a dokonca aj jedlo v Punnathoor Cotta Elephant Yard Rejuvenation Centre v Kerale. Toto je pre krajinu veľkým krokom. 

12. Najväčší celosvetový spotrebiteľ cukru 


India bola prvá krajina, ktorá vyvinula ťažobné a čistiace techniky cukru. Mnohí návštevníci zo zahraničia sa naučili rafináciu a pestovanie cukru práve v Indii.

13. Viac ako 100 miliónov ľudí na púti Kumbh Mela


Túto púť, ktorá je často nazývaná aj  najväčším stretnutím ľudí na svete, priťahuje každoročne tisícky veriacich do mesta Allahabad, aby sa spoločne obradne vykúpali v rieke Ganga.

 

14. Zákaz zobrať rupie mimo krajinu


V Indii sú národnou menou tzv. rupie. Pri vycestovaní, alebo opustení krajiny však platí zákaz brania peňazí mimo krajiny.

15. Najväčšia indická rodina


V Indii žije spolu najväčšia rodina na svete. Muž žije spolu s 39 ženami a 94 deťmi. Páči sa Vám článok? Zdieľajte ho na