15 zaujímavostí o Mexiku

Uverejnené : 2017-09-07 12:45:17
Kategória : Zaujímavosti

 chillizóna   zaujímavosť  


cesta logo

Mexiko 

Hlavné mesto:

Mexico


Prezident:

Enrique Peña Nieto


Populácia:

127,5 miliónov ĺudí


Mena:

Mexické peso


1. Spojené štáty americké


Všetci poznáme krajinu iba ako Mexiko. Rovnako však ako aj mexický severný sused, má aj Mexiko oficiálny názov: Spojené štáty mexické

2. Pukance objavili v Mexiku


Práve v Mexiku pred 9.000 rokmi prvýkrat objavili chuť kukurice so soľou pripravenej na oleji, známej dnes ako popcorn, resp. pukance.

3. Mexické San Francisco


San Francisco berie asi každý z nás ako súčasť Ameriky. Nebolo tomu však vždy tak. Až do Mexicko-americkej vojny v roku 1884 bolo San Francisco súčasťou mexického územia

4. Klesajúca emigrácia


Mnoho Mexičanov sa či už legálne alebo nelegálne vybralo za lepším životom do Ameriky. Avšak vďaka opatreniam hlavne na strane USA klesla táto emigrácia od roku 2010 až o 80%.  

 

5. Najviac taxíkov na svete


V mexickom hlavnom meste Mexiko sa nachádza najviac taxíkov na svete. Denne je v meste pripravených Vás odviezť až 100.000 taxíkov. 

6. Jediný legálny obchod so zbraňami


Aj napriek tomu, že v celom Mexiku sa nachádza iba jeden obchod so zbraňami, je Mexiko známe svojou zvýšenou mierou kriminality. Je to tým, že až 90% zbraní sa pašuje do Mexika z USA. 

7. Yucatán


Mexické mesto Yucatán získalo svoje meno naozaj netradične. Keď do Mexika prišli španielsky kolonisti, pýtali sa pôvodných obyvateľov ako sa mesto volá. Tí im odpovedali YUCATÁN, čo však v ich jazyku znamenalo: "Nerozumiem ti" 

8. Sezam v McDonalde

Až 75% všetkého sezamu, ktorý sa v Mexiku vypestuje, končí na žemliach fast-foodového reťazca Mc Donald.

9. Národný pes Xoloitzcuintli


Xoloitzcuintli, niekedy prezývaný „mexický naháč" alebo len skrátene xolo je bezsrstý mexický pes, ktorého v minulosti uctievali Aztékovia. Podľa mytológie boh Xolotl vyrobil psov z „kostí života", ktoré boli tiež použité na vytvorenie celého ľudstva. 

 

10. Americké peniaze


Mexický emigranti žijúci v Amerike pošlú denne spať do Mexika približne 2 miliardy dolárov. Tento spôsob príjmov tvorí až 3% mexickej ekonomiky.

11. Poverčivý Aztékovia


Predchodcovia Mexičanov na ich území boli Aztékovia. Tí boli až na toľko poverčiví, že každý rok obetovali bohom až 25.000 ľudí, čo tvorilo v tej dobe takmer 1% celej populácie. 

12. Dohovoria sa 


V Mexiku si so štátnymi jazykmi hlavu nelámu. V Mexiku je registrovaných až 68 úradných jazykov.  

13. Národný šport "pelota purépcha"


Ide o kombináciu hokeja a poriadneho bláznovstva. Najideálnejšou dobou na hru je večer, keďže namiesto klasického puku sa hrá so zapálenou guľou.

 

14. Avokádový kartel


Až 152 miliónov dolárov je odhadovaný zisk mexických drogových kartelov plynúci z predaja avokáda.

15. Susedia


Na kalifornskej strane hranice USA s Mexikom sa nachádza mesto Calexico. Oproti nemu zas na mexickej strane nájdete mesto Mexicali. Páči sa Vám článok? Zdieľajte ho na